¨ Jan's Cact Page ¨

 

© 2012 Jan Vaněček


Rebutia steinmannii, Cajas, Jujuy, Argentina

Další fotografie: obr.21 (Cajas)  , obr.22 (most u Santa Catalina) obr.23 (most u SC)obr.24 
(
most u Santa Catalina) , obr.25 (nad Cienaga) , obr.26 (nad Cienaga) , obr.27 (Sierra De Cochinoca) , >>

Pozn.:  R.steinmannii je poměrně dost odlišný druh od ostatních druhů Digitorebutia, poměrně snadno
lze odhalit jeho příslušnost k tomuto okruhu, o to těžší je ale vnitrodruhová identifikace variet a forem. Zástupci tohoto taxonu jsou k nalezení na velmi rozsáhlém území od severní Argentiny, přes bolivijské departamenty Potosí a Cochabamba a dále na sever, jsou hlášeny nálezy až z oblasti La Paz.
Nové nálezy ukazují na variabilitu tohoto okruhu - sklovitě bílé až okrově zabarvené otrnění může být charakteristicky proměnlivě zkroucené (kadeřavé), ale také zcela rovné, barva květů varíruje
od světle oranžovočervené až po poměrně intenzivní čistě červenou barvu, zakončení okvětní plátků může být zaokrouhlené, stejně jako lancetovité s výraznou špičkou. Vcelku stálým znakem jsou
zelená čnělka, více či méně fialově červené nitky a absence středového trnu. Co se týká kadeřavého otrnění, nelze ho brát za 100% stálý znak - stává se, že se během let původně pokroucené trníky narovnají, ale postupem času otrnění opět může nabýt kadeřavého charakteru.
Pěstování dospělých rostlin je vcelku jednoduché, nepřináší zvláštní problémy, nepříjemností však je velmi pomalý růst semenáčků. Květy jsou samosprašné, semínka standardně klíčivá, ale výsev je opravdu běh na dlouhou vzdálenost.