Tak úvod byl docela optimistický, ne!? Musíme si však uvědomit několik faktorů, které negativně působí na rostliny v předokenním skleníku.

     Především je to jednostranné osvětlení. Rostliny často trpí nedostatkem světla, což má za následek deformace, naklánění jejich těl za zdrojem světla. Plazivým druhům to většinou příliš nevadí, pěstování kulovitých kaktusů to znepříjemňuje, sloupovitých (např.některých echinocereusů) to často přímo vylučuje. Určitou prevencí je periodické obracení květináčků. Zvláště ve starší literatuře se však takové počínání nedoporučuje s ohledem na následné zhoršení růstu. Nevím, zatím to nemám odpozorované, tudíž to nemohu ani potvrdit ani vyvrátit.

     Dalším faktorem je tepelná setrvačnost, ta je v tomto případě na rozdíl od klasického skleníku minimální. V klasickém skleníku stačí, když na chvíli zasvítí slunce a skleník se ohřeje na dlouhé hodiny. Vzduch v předokenním skleníčku se rychle zahřeje, ale také rychle vychladne, takže při chladnějším počasí, kdy slunce jen občas vykoukne mezi mraky, si kaktusy moc tepla neužijí. Ještě větší problém nastane, když ráno zapomenete skleníček otevřít a na obloze není ani mráček. To může mít za následek zpustošení celé sbírky! V důsledku malé vzduchové kapacity skleníku dojde k rychlému přehřátí prostoru a následným popáleninám kaktusů. Kdysi jsem někdy v půlce října chtěl dopřát rostlinám poslední teplé paprsky a jak to dopadlo............ Proto doporučuji nastálo odmontovat zadní stěnu skleníku a při slunečném počasí navíc otevírat horní víko. Zadní stěnu nasazuji pouze za špatného počasí, když jsem doma a mohu teplotu regulovat. Narušení mikroklimatu pak doháním častým rosením, ale pozor, ne všem druhům kaktusů rosení vyhovuje!

    Zvláště při slunečném počasí se setkáváme s další nepříjemností, totiž s rychlým vysycháním substrátu. Při slunečném a větrném počasí malé květináčky dokáží vyschnout za několik málo dní. To je  docela problém. Když totiž budeme zalévat příliš často tvrdou vodou, můžeme v poměrně krátké době zalkalizovat substrát, což má negativní vliv na růst. Když budeme zalévat málo, může dojít k přílišnému přeschnutí kořenového balu, což u některých druhů může mít za následek ztrátu vlasových kořínků. Když následně ne příliš vhodně zalijeme, hniloba se jen směje....... S takovými problémy jsem se setkal např. u některých měkkomasých Mammillarií a ani tak odolné rostlině jako je Hamatocactus, to na růstu příliš nepřidá. Ke kaktusům, kterým to naopak nevadí vůbec, patří např.zástupci rodu Sulcorebutia.

                                                                      DOPORUČENÍ

                                       S ČÍM SE MUSÍME SMÍŘIT
    

 

Úvod | Z mé sbírky | Rebutia | Galerie | Zajímavé linky | Kontakt