DOPORUČENÍ

     To hlavní jsem již řekl v předešlé kapitole, pokud jste celý den mimo dosah, nenechávejte skleník úplně zavřený. Dokonce i podzimní slunce umí pěkně popálit! Řešením by mohl být nějaký olejový otvírač.... 

     SKLENÍK
     Výroba takového skleníku je velmi pěkně popsána např.v článku plzeňského kaktusáře F.Jelínka, otištěného ve Zpravodaji č.4/2002 KK Plzeň. Použijte raději igelit místo skla, poměrně dobré zvěsti jdou o polykarbonátu. Pod sklem bývá příliš velká výheň, což je na škodu věci.

     OŠETŘOVÁNÍ
     Vzhledem k tomu, že je nutno zalévat častěji, snažím se používat dešťové vody, a když jsou kaktusy v růstu, nechám je ve vodě stát i tři dny. Kaktusy se pěkně napijí a podstatně se tím prodlouží perioda zálivky. Toto ale praktikuji pouze za pěkného počasí, tedy ani zima, ani horko. Pravidelně ráno rosím, když je pěkné počasí i třikrát denně. Např. Astrophyta by se bez toho určitě obešla, ale celkově takto ošetřovaná sbírka vypadala mnohem lépe. Když pak ještě můžete regulovat teplotu otvíráním a zavíráním víka, na kondici kaktusů se to rozhodně projeví. V období letních veder je nutno navíc důkladně přistínit. Při takovéto péči jsem kolikrát vůbec nezaznamenal letní stagnaci. Dokonce ani kaktusy rodu Rebutia, jinak dosti háklivá na letní vedra, v tomto období nezastavily růst. Musím však dodat, že situování mého skleníku je na jihovýchod, což je výhodné. Rostliny mají ranní sluníčko a po čtrnácté hodině, kdy vedra bývají největší, jsou již ve stínu. Orientace na západ je v tomto případě nevýhodná. Zde jsou kaktusy na moc velkém úpalu. Severní strana je pak nevhodná z opačného důvodu.

       CO PĚSTOVAT?
       Toť jistě otázka, která mnohé zajímá nejvíce. Není na ní však stoprocentní odpověď. Záleží to velkou měrou právě na orientaci vašeho balkónu, ale samozřejmě na mnohých dalších faktorech.
Určitě mohu doporučit jihoamerické rody Rebutia, Parodia a Sulcorebutia, zvláště pak první dva. Sulcorebutie by určitě snesly více sluníčka. Dále pak dobře prosperují kaktusy rodu Lobivia, zástupci rodu Echinopsis a Acanthocalycium, tedy vesměs rostliny, které ani nepotřebují skleník. Slušně mi rostou i kvetou některé druhy gymnocalycií, celkově jim však určitě chybí vyšší vlhkost vzduchu a je nutno je více přistínit.
Z mexické části dobře prosperují mnohé druhy rodu Mammillaria a Hamatocactus. Úžasným rodem shledávám Turbinicarpus. Vřele doporučuji! Jsou to miniatury, zaberou minimálně místa, ale maximálně potěší. Pravda, rostou v těchto podmínkách velmi pomalu, ale kvetou celou sezónu. Astrophytům, ač by člověk řekl, že jim toto prostředí suchého a vyprahlého balkonu bude vyhovovat, se příliš nedaří. Rostou velmi pomalu, a když už nasadí na květ, nikdy nevykvetou. Původně jsem to přičítal tomu, že často rosím, ale nerostly ani sezónu, kdy jsem vzduch nezvlhčoval. Výjimkou jsou akorát kousky A.asterias, které rostou moc pěkně. U zástupců rodu Thelocactus je situace podobná. Jeden druh kvete skoro celou sezónu, jiný sice nasadí, ale poupě nevytlačí a některé thelocactusy ani nerostou. Řekl bych, že některé mexické druhy trpí nedostatkem tepla a slunce, kterého se jim dostává v lepším případě jen několik málo hodin denně. Z druhé strany tyto kaktusy šlechtí to, že když už je máme, tak nedegenerují. Toto se rozhodně nedá říci o echinocereusech. Z tohoto pohledu tento rod rozděluji na dvě skupiny - skupinu rostlin, která sice pěkně roste, ale degeneruje (známé naklánění) a skupinu rostlin, která ani neroste. Škoda, nádherné veliké fialové květy jsem obdivoval už jako malý kluk.......... Např. sloupovitá Espostoa roste pěkně a tento nepříjemný efekt u ní není patrný. Chtěl bych se zmínit ještě o jednou rozsáhlém rodu - Ferocactus. Když tyto kaktusy pečlivě přistíníte, budete zvlhčovat vzduch a dostatečně zalévat, krásně porostou. V suchém prostředí na plném slunci neporostou vůbec.

     Možná čtete tyto řádky a říkáte si, vždyť mně ty echinocereusy rostou normálně a astrophyta kvetou každý rok............... Je to možné. Jak jsem už říkal, nikdo nemá podmínky úplně stejné, musíte to zkusit a vyselektovat druhy, které právě v tom kterém prostředí prosperují a které ne.

     Nezbývá mi, než Vám popřát v tomto hledání mnoho úspěchů a až dojdete k nějakým závěrům, napište mi. Budu se těšit.

                                                                     - JV-

BALKÓNOVÁ KAKTUSAŘINA

S ČÍM SE MUSÍTE SMÍŘIT


Úvod | Z mé sbírky | Rebutia | Galerie | Zajímavé linky | Kontakt